OLIVE, MASLINICA, ŠOLTA


Srednjedalmatinski otok Šolta je pravo letovišče za mirne družinske počitnice. Otok je poleg tega znan tudi po vzgajanju oljk. Edino mesto - naselje Maslinica - je dobilo svoje ime po teh drevesih (maslina v hrvaščini pomeni oliva), ki jih je bilo po nekaterih podatkih ob koncu 18. st. na hrvaški obali in otokih preko 27 milijonov.

 

 

 

DREVO OLJKE - DREVO VEČNOSTI


Oljka (Olea europaea) je zimzeleno mediteransko drevo, s široko krošnjo ter z dlačicami poraščenimi temnozelenimi listi, ki so na koncu ostro zašiljeni, obnavljajo pa se vsaka tri leta. Lahko prepoznavno, nizko in grobo deblo je odporno na gnitje, zaradi česar oljko imenujejo tudi "drevo večnosti". Prvih sedem let drevo ne obrodi, največji pridelek pa obrodi po približno 20. letih. Po 150. letih se pridelek zmanjša, po 200. letih pa na mestu starega stebla zrastejo mladike.


OLIVA - PLOD Z ZLATNIM OLJEM


Koščičast, svetlo zelen še nezrel plod vsebuje 15-35% olja, ki je najboljše za uživanje, medtem ko se za olje uporabljajo popolnoma zrele olive, ki so temno-vijoličaste barve. Iz 20 kg oliv (povprečen pridelek enega drevesa) pridobijo od 3-5 litrov olja, pomembno pri tem pa je, da od trganja do stiskanja ne mine več kot dva dni. Plodovi se skupaj s koščico stisnejo v prešah. Pri tem je najboljša metoda tako imenovano "hladno stiskanje" oziroma mehansko stiskanje brez dodatkov kemičnih sredstev in brez segrevanja, saj na ta način ostanejo vse naravne sestavine nespremenjene. Oljčno olje, ki ga pridobimo s hladnim stiskanjem imenujemo "deviško olje". Tehnologija stiskanja mora biti navedena na deklaraciji vsakega proizvoda.


ALI STE VEDELI?

  da vsebujejo plodovi vitamine K, A, E, D, dokazane antioksidante, ki preprečujejo zamašitev krvnih žil

  da imajo plodovi oljke manjšo energijsko vrednost od masla in ostalih olj

  da vsebujejo olive 77% nenasičenih maščobnih kislin, ki za razliko od nasičenih, vsebujejo tako imenovan "varni holesterol"(za primerjavo: sončnično olje ima samo 31% nenasičenih maščobnih kislin)

  da 10 gramov oljčnega olja in 40 gramov paradižnikovega soka dnevno zmanjšuje možnost sončnih opeklin za vsaj 40%

  da je oljčno olje, samo ali kot dodatek, nepogrešljiva sestavina v proizvodnji sredstev za nego las in kože

  da so dermatologi dokazali, da ima oljčno olje, čeprav ni primerno za sončenje, naravni UV zaščitni faktor 20, priporoča pa se nanos olja na kožo po sončenju


OLJČNO OLJE - OD LEPOTE DO ZDRAVJA

Mediteranskim narodom je oljčno olje tekom štiri tisoč let zgodovine služilo kot plačilno sredstvo, v srednjem veku pa se je uporabljalo namesto gotovine. Uporabljali so ga kot zdravilo in kozmetični pripravek, krpa natopljena z oljem pa je še danes dobro čistilno sredstvo. Olje se lahko uporablja za pripravo raznovrstne hrane, pa tudi za mazanje tečajev na vratih. Zlatarji ga uporabljajo za čiščenje diamantov, v preteklosti pa so z njim, v znak blagostanja, mazali bodoče kronane glave. Zaradi svojih značilnosti je naravni konzervans za ribe in sir, ki se lahko v oljčnem olju ohranijo več let. Širom po Dalmaciji, v Istri in Kvarnerju ter seveda tudi na Šolti, Vam bodo kot predjed servirali sir, ki ga shranjujejo prav v oljčnem olju. Dobrodošli in želimo Vam dober tek!